شیشه دوجداره

پنجره دوجداره
شیشه دوجداره از محصولات پرکاربرد و دارای تولید قابل توجه تهران شیشه است. این نوع شیشه در در و پنجره‌های دوجداره استفاده می‌گردد. معرفی و مزایای استفاده از این نوع شیشه در ادامه توضیح داده خواهد شد.

پنجره شیشه دوجداره

نمونه شیشه دوجداره

پنجره‌های تک‌جداره به انتقال گرما بین دو ناحیه با دمای متفاوت (داخل و خارج) اجازه می‌دهند. شیشه با مقدار انتقال حرارتی (U-Value) ۵.۸ عایق خوبی محسوب نمی‌شود. به همین دلیل، حدود ۷۰ درصد گرمای تولید شده داخل خانه از شیشه عبور کرده و به هوای بیرون منتقل می‌شود. این اتلاف قابل توجه گرما می‌تواند تاثیر زیادی روی قبض انرژی شما داشته باشد.

شیوه عملکرد پنجره دوجداره

پنجره‌های دوجداره فضایی خالی بین جدار داخلی و خارجی شیشه ایجاد می‌کنند. این فضا با گازی بی‌اثر پر می‌شود که میزان انتقال گرما از داخل به خارج را کاهش می‌دهد. دو جدار شیشه توسط قالبی جداکننده از هم فاصله گرفته و در یک واحد درزبندی‌شده قرار می‌گیرند تا از خروج گاز بین پنل‌ها جلوگیری شود. اگر درزگیر هوای این واحدها فرسوده شود، گاز می‌تواند نشت کرده و باعث کاهش بازدهی انرژی پنجره‌ها شود.

وجود لایه اضافی گاز بین پنل‌ها مانع از گردش هوا در این فضا شده و جلوی انتقال گرما به روش همرفت را می‌گیرد. این کار باعث کاهش اتلاف گرما می‌شود.

همین اصل باعث می‌شود پنجره‌های دوجداره عایق صوتی خوبی نیز باشند. هنگامی که امواج صوتی به پنجره برخورد می‌کنند، اولین جدار شیشه آن‌ها را منتقل می‌کند. سپس گاز بین لایه‌ها حرکت امواج ارتعاشی که صدا را ایجاد می‌کنند را کند می‌کند. در نتیجه، احتمال عبور آن‌ها به سمت دیگر بسیار کمتر می‌شود.

همچنین می‌توان برای پنجره‌های خانه از شیشه‌های سه‌جداره استفاده کرد. عملکرد شیشه‌های سه جداره دقیقا مشابه شیشه‌های دوجداره است، اما یک جدار شیشه‌ای دیگر و یک لایه عایق گازی اضافه به آن‌ها افزوده می‌شود.

شیشه‌های سه‌جداره باعث بهبود بیشتر بازدهی حرارتی و عایق صوتی پنجره‌ها می‌شوند. با این حال، قیمت آن‌ها بسیار گران‌تر است. برخلاف شیشه‌های دوجداره که معمولا هزینه آن‌ها با صرفه‌جویی در قبض انرژی جبران می‌شود، صرفه‌جویی ناشی از عایق حرارتی بیشتر شیشه‌های سه‌جداره به اندازه‌ای نیست که بتواند هزینه‌های آن را پوشش دهد.

گاز آرگون چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

در و پنجره دوجداره

گاز آرگون گازی عایق است که به طور معمول در فضای خالی بین دو جداره پنجره دوجداره استفاده می‌شود. این ماده‌ای است که باعث کارایی بالای پنجره‌های دوجداره می‌شود، زیرا انتقال حرارت بین جداره‌های شیشه را کند کرده و در نتیجه خانه شما را عایق می‌کند. آرگون تنها گاز نجیب نیست که برای این منظور در ساخت پنجره استفاده می‌شود. طیف وسیعی از گازهای دیگر از جمله کریپتون، نیتروژن، زنون و حتی اکسیژن قابل استفاده هستند.

با این حال، آرگون به دلایل متعددی توسط تولیدکنندگان ترجیح داده می‌شود:

  • بسیار تطبیق‌پذیر است و می‌توان از آن در طیف وسیعی از آب‌وهوا و دما استفاده کرد.
  • در مقایسه با هوا، دارای ۳۴ درصد کاهش انتقال حرارت است و بازده انرژی عالی را ارائه می‌دهد.
  • مقدار U آن بیشتر از گازهای مشابه مانند کریپتون است.
  • کاملاً بی‌رنگ، بی‌بو و غیرسمی است، بنابراین در صورت نشتی بی‌خطر است.

ویژگی‌های شیشه دوجداره

ویژگیشرحمزایا
عایق حرارتیایجاد فاصله بین دو جدار شیشه و تزریق گاز بی‌اثر (مانند آرگون) مانع از انتقال حرارت بین داخل و خارج ساختمان می‌شود.کاهش مصرف انرژی، خنک‌تر ماندن خانه در تابستان و گرم‌تر ماندن در زمستان
عایق صوتیمانع از ورود و انتشار صدا به داخل و خارج ساختمان می‌شود.افزایش آرامش و آسایش
کاهش میعانبا ایجاد عایق حرارتی، مانع از ایجاد بخار آب بر روی شیشه می‌شود.افزایش وضوح دید و جلوگیری از رشد قارچ و کپک
افزایش امنیتبه دلیل ضخامت بیشتر و استفاده از لایه‌های لمینت (در صورت تمایل)، در مقایسه با شیشه‌های تک جداره، مقاومت بیشتری در برابر ضربه و شکستگی دارند.افزایش امنیت افراد و اموال
کنترل نور و تابشمی‌توان از شیشه‌های رنگی، رفلکس و یا Low-E برای کنترل نور و تابش خورشید استفاده کرد.محافظت از مبلمان و لوازم منزل در برابر نور خورشید، خنک‌تر ماندن خانه در تابستان
قابلیت بازیافتشیشه‌های دوجداره قابل بازیافت هستند.کمک به حفظ محیط زیست

شیشه‌های دوجداره چگونه ساخته می‌شوند؟

پنجره‌ها با شیشه دوجداره

واحد شیشه‌ای (IGU) قلب پنجره است و به دلیل حساسیت بالا، فرآیند ساخت آن بسیار مهم است.

ابتدا، دو جداره شیشه بر اساس اندازه‌هایی که مشتری ارائه می‌دهد، برش داده‌شده و توسط تیم ما در تهران شیشه بررسی می‌‌شوند. نوارهای فاصله‌گذار با اندازه‌های مختلف، حاوی خشک‌کننده کریستالی برای جذب رطوبت در فضای بین شیشه‌ها، از قبل آماده شده‌اند.

جنس نوار فاصله‌گذار بسیار مهم است. نوارهای فاصله‌گذار آلومینیومی قدیمی نسبتاً ارزان هستند، اما آنها همچنین رسانای طبیعی دما بوده و به عنوان پل‌های حرارتی عمل می‌کنند که می‌توانند سرما را از بیرون به داخل خانه منتقل کنند. نوارهای فاصله‌گذار لبه گرم از فولاد ضدزنگ و پلی‌پروپیلن ساخته‌شده‌اند تا از هدر رفتن گرما در لبه‌های پنجره جلوگیری کنند.

افزودن گاز آرگون

ساختار شیشه دوجدارهدو روش برای افزودن گاز آرگون به واحد وجود دارد.

رایج‌ترین روش، سوراخ کردن دو سوراخ در قاب و پمپاژ آرگون به داخل واحد است. با این حال، این ممکن است منجر به مخلوط شدن مقدار کمی هوا با آرگون شود.

روش جایگزین:

  1. شیشه را نصب کنید.
  2. نوار فاصله‌گذار را نصب کنید.
  3. مجموعه را در محفظه آرگون حرکت دهید.
  4. جداره دوم شیشه را فشار دهید و گاز را مهروموم کنید.

این فرآیند معمولاً به صورت خودکار و/یا در فضایی با آرگون خالص انجام می‌شود تا از ورود گازهای دیگر به واحدهای مهروموم‌شده جلوگیری‌کند.

نصب درزگیر

سپس درزگیر قیری شکل، معمولاً به صورت مذاب برای ایجاد انعطاف‌پذیری و اطمینان از اینکه واحد همچنان هواگیر باقی می‌ماند، اعمال می‌شود.

در نهایت، واحد دوجداره آماده‌ی مونتاژ است. این واحد می‌تواند در قاب با متریال انتخابی مشتری قرارگرفته و در حفره پنجره نصب‌شود. برخی از قاب‌های پنجره دارای پیچ‌هایی هستند که قطعات قاب را به هم متصل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر دارای قالب‌هایی هستند که IGU را در جای خود درون قاب نگه می‌دارند.

استفاده شیشه سکوریت در پنجره دوجداره

پنجره شیشه دوجداره در خانه مسکونی

از مهم ترین فاکتورها برای پنجره‌های دو جداره نوع شیشه آن است به طورکلی برای انتخاب شیشه مناسب چند فاکتور اساسی را باید مد نظر داشت عایق صدا وحرارت، رنگ و نوع شیشه، ان فاکتورهای مهم محسوب می‌شوند.

هرچه شیشه دارای ضخامت بیشتری باشد عایق های مناسبی است برای صدا و حرارت. و این از ویژگی های شیشه‌های سکوریت است.

علاوه‌بر آن نیز با تنوع در شکل های شیشه‌های سکوریت و فرم‌دهی آنها خریداران و استفاده کنندگان از این نوع محصول این اختیار را دارند که با سلیقه خود متناسب با ظاهر ساختمان و همخوانی آن با پنجره ها از آن استفاده نمایند. در نظر داشته‌باشید خطر جراحت افراد در صورت شکستن شیشه سکوریت پنجره بسیار کم است.

بیشتر بخوانید: پنج مزیت درب و شیشه دوجداره

استانداردهای شیشه دوجداره

پارامتراستاندارد 8521استاندارد 8522
عنوانشیشه‌های دوجداره - الزاماتشیشه‌های دوجداره - روش‌های آزمون
تاریخ تصویب13851385
تاریخ بازنگری13961396
زمینه کاربردالزامات فنی شیشه‌های دوجدارهروش‌های آزمون و کنترل کیفیت شیشه‌های دوجداره
حوزه شمولکلیه شیشه‌های دوجداره به کار رفته در ساختمان‌هاکلیه شیشه‌های دوجداره مشمول استاندارد 8521
تعاریفارائه تعاریف مرتبط با شیشه‌های دوجدارهارائه تعاریف مرتبط با آزمون‌های شیشه‌های دوجداره
الزاماتتعیین الزامات مربوط به ابعاد، ضخامت، نوع شیشه، نوع اسپیسر، نوع گاز تزریق شده، عایق‌بندی و سایر مشخصات فنی شیشه‌های دوجدارهتعیین روش‌های آزمون و کنترل کیفیت شیشه‌های دوجداره از نظر ضخامت، ابعاد، صافی، عایق‌بندی، مقاومت در برابر ضربه، نفوذپذیری گاز، و سایر مشخصات
پیوست‌هاارائه اطلاعات تکمیلی مرتبط با استانداردارائه اطلاعات تکمیلی مرتبط با آزمون‌ها

قیمت شیشه دوجداره

مجموعه تهران شیشه تا توجه به حجم بالای تولید شیشه دوجداره به‌صورت روزانه امکان ارائه خدمات دوجداره با قیمت مناسب را برای شما عزیزان فراهم می آورد.
در صورت تمایل به دریافت قیمت شیشه دوجداره فرم زیر را با دقت تکمیل نمایید. همکاران ما در اولین زمان ممکن جهت ارائه قیمت شیشه دوجداره با شما تماس خواهند گرفت.سپتامبر 15, 2017

2 thoughts on “شیشه دوجداره

    1. با سلام؛ برای ارسال شیشه به شهرستان، می‌توانید از سیستم‌های مطمئن باربری استفاده کنید. این سیستم‌ها، ضمن دقت در فرایند «بارگیری» و «تخلیه بار»، نسبت به «عایق‌سازی» شیشه‌ها به‌وسیله مواردی همچون پوشش حبابدار، کارتن و … اقدام می‌کنند.

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *